JOHANNESBURG BAR COUNCIL COMMITTEES 2016/2017

  1. SILK COMMITTEE:

    S J R Mogagabe SC (Chairperson)
    I P Green SC (Vice-Chairperson)
    P F Rossouw SC
    J M A Cane SC
    K Pillay SC
    C Whitcutt SC
    L Gcabashe SC
    A L Platt SC

  2. ADMINISTRATION, HUMAN RESOURCES & TREASURY COMMITTEE:

    Chair: I.P Green SC
    M Sello
    N Lombard
    D Mahon
    P Bosman
    A Botha

    1. LIBRARY COMMITTEE:

      Chair: G. Pretorius SC

    2. BAR COUNCIL LEASES COMMITTEE:

      P.G Seleke
      Wayne Pocock

  3. JUDICIAL CANDIDATE REVIEW FOR JUDICIAL SERVICE COMMITTEE:

    Chair: J M A Cane SC
    K Tsatsawane

  4. RAF COMMITTEE

    Chair: I. P Green SC

  5. LEGAL PRACTICE ACT AND NATIONAL FORUM COMMITTEE:

    Chair: P F Louw SC
    J Cane SC
    A Cajee
    C Georgiades
    L Grenfell
    D Mahon
    R Mkhabela
    R Moultrie
    T Mphahlane
    S Rawat
    C Robertson
    M Sello
    D Smit
    C Steinberg
    P Tshweu
    L Schäfer

  6. PUPILAGE

    Chair: A.L Platt SC
    A Cajee
    G Goedhart
    G Olwagen-Meyer
    R Pearse
    A Saldulker
    M Habedi
    N Manaka

  7. ADVOCACY TRAINING COMMITTEE:

    Chair: C Whitcutt SC
    P Seleka SC
    G Nel
    E van Vuuren
    G Goedhart
    M Habedi
    A Cook
    A Cajee
    K Lengane
    G Girdwood
    R Mkhabela
    B Makola
    S Khumalo
    N Adam
    C Robertson
    A Berkowitz
    N Mayet
    N Manaka
    P Bosman
    J Raff
    J Khan
    M Maphoto
    K Mhango
    R Naidoo
    N Muvangua
    D Pool
    A Steenekamp
    M Le Roux
    A Snider

  8. PROFESSIONAL AND FEES COMMITTEE:

    Chair: K Pillay SC
    G Malindi SC
    C Badenhorst SC
    E Wessels SC
    H Louw
    S Yacoob
    R Willis
    K Lengane
    M Letzler
    R Stevenson
    N Lombard
    A Govender
    F Karachi (Secretary)
    R Tulk
    S Shangisa
    M Lekoane

  9. HOUSING AND MEMBERSHIP COMMITTEE:

    Chair: P.F Rossouw SC
    T van der Walt
    D van Zyl
    S Shangisa

  10. PRO BONO AND SMALL CLAIMS COURT COMMITTEE:

    Chair: C. Whitcutt SC
    G Rome SC
    B Joseph
    S Cowen
    S Shangisa
    C Steinberg
    D Smith
    M Panyane
    K Turner
    M Maphoto
    K Iles
    P Tshweu

  11. HIGH COURT COMMITTEE:

    Chair: C. Whitcutt SC
    E Wessels SC
    G Rome SC
    J Peter SC
    P Mokoena SC
    B Joseph
    R Ram
    R Willis
    G Ameer
    A Cajee
    N Ralikhuvhana
    R Stevenson
    T Mavundla
    R Mkhabela
    J Babamia
    E Keeling
    N Lombard
    Gi-Gi Olwagen-Meyer

  12. HUMAN RIGHTS COMMITTEE:

    Chair: B Du Plessis SC
    P Belger
    K Lengane
    S Martin
    S Mayet
    S van Vuuren
    I Motimele

  13. TRANSFORMATION COMMITTEE:

    Chair: L. Gcabashe SC
    C Steinberg
    K Mhango
    R Mastenbroek
    G Girdwood
    S Ogunronbi
    S Kazee
    P Seseane
    M Rasivhetshele
    S Gaba

  14. SPECIAL PROJECTS COMMITTEE:

    Chair: J M A Cane SC
    G Badela

Print Friendly, PDF & Email